CURRENT BOARD MEMBERSHIPS

  • Member of the Supervisory Board, Lindauer Dornier GmbH, Lindau, Germany
    (since Mai 27, 2019) www.lindauerdornier.com

FORMER BOARD MEMBERSHIPS

  • Chairman of the Supervisory Board, Lindauer Dornier GmbH, Lindau, Germany
    (until Mai 27, 2019) www.lindauerdornier.com
  • Chairman of the Supervisory Board, Bertrandt AG, Ehningen, Germany
    (until February 20, 2019), www.bertrandt.com
  • Chairman of the Supervisory Board, Jost-Global GP S.à.r.l., Luxembourg
    (until October 27, 2016), www.jost-world.com
  • Chairman of the Supervisory Board, MAHLE GmbH, Stuttgart, Germany
    (until June 30, 2015), www.mahle.com
  • Advisory Council Chairman, Ulm University, Germany
    (until September 30, 2014), www.uni-ulm.de
  • Chairman of the Supervisory Board, Ravensburger AG, Ravensburg, Germany
    (until July 24, 2013), www.ravensburger.de
  • Member of the Supervisory Board, Behr GmbH & Co. KG, Stuttgart, Germany
    (until September 30, 2010), www.behrgroup.com
  • Chairman of the Supervisory Board, Faurecia Automotive GmbH, Stadthagen, Germany
    (until September 3, 2009), www.faurecia.com
  • Chairman of the Supervisory Board, Klöckner Pentaplast Luxembourg S.à.r.l., Luxembourg
    (until May 19, 2007), www.kpfilms.com